Ako na odhlučnenie podlahy?
Tento článok sa mi páči Vytlačiť
Podlaha môže byť neočakávaným, ale o to zákernejším zdrojom hluku, ktorý ľahko otrávi vaše bývanie. V tomto článku si povieme, aké ruchy najčastejšie podlahou prechádzajú, kde sa berú a hlavne, ako ich čo najefektívnejšie odstrániť. Reč bude o kročajovej izolácii, hluku od susedov, ale aj o tepelnej izolácii a princípe lisovaných izolačných dosiek.
Vŕzga pod vami podlaha alebo...?
Zvuky, ktoré sa môžu z podlahy ozývať, majú rôzne príčiny. Začnime takzvaným kročajovým hlukom, ktorého riešením je kročajová izolácia podlahy.Tento druh hluku vychádza zo samotnej konštrukcie, alebo ešte lepšie povedané, zo stavu podlahovej konštrukcie. Väčšinou sa tak prejavujú hlavne staré drevené podlahy a stropy.Ako totiž dom starne, drevo vplyvom zmien vlhkosti a teplôt pracuje a veľmi mierne mení svoje rozmery. Aj také malé zmeny ale stačia na to, aby medzi jednotlivými drevenými dielmi vznikalo napätie, ktoré potom pri najmenšom pohybe vyústi v dobre známy vŕzgavý zvuk.
Riešenie kročajovej izolácie sa s týmito tenziami musí vysporiadať. Keďže prestavať celú nosnú konštrukciu podlahy nie je väčšinou úplne jednoduché a možné, je nutné oddeliť pohyb po podlahe, alebo presnejšie po podlahovej krytine, od napätej spodnej drevenej konštrukcie. Na to je potrebný pevný, ale dostatočne pružný a prispôsobivý materiál. Ideálne sú na to lisované dosky z polyuretánových penových kúskov, ktoré vložíme medzi podlahovú konštrukciu – dosky alebo OSB dosky – a povrchovú podlahovú krytinu – parkety, drevené palubky, plávajúca podlaha apod. Tak sa úspešne oddelí pohyb nášľapu od napätého pohybu a vŕzgania nosnej konštrukcie.
Pozrite sa na video pevnosti lisovaných dosiek:
Suseda si nevyberiete
Ďalší zdroj nepríjemného hluku nie je skrytý v podlahe, ale pod ní alebo všeobecne za každou stenou. Sú ním nežiaduce zvuky v priľahlých priestoroch, ktoré susedia s vaším bytom. Či už ide o hlučných susedov, krčmu, kde sa hostia bavia dlho do polnoci, pekáreň, kde práca začína väčšinou ešte pred svitaním, alebo hlučná ulica, kde každých desať minút prejde električka.
Rovnako tak ale môžete potrebovať odizolovať aj svoj rámus, napríklad zo skúšobne, kde hráte svoju obľúbenú muziku čo najhlasnejšie, alebo napríklad aj v priemyselnej prevádzke, kde potrebujete odhlučniť hlasný stroj, aby ste vyhoveli hygienickým štandardom pracovného prostredia. Nech už je príčina akákoľvek, riešenie akustického odhlučnenia podlahy je v zásade rovnaké.
Ako nástroj opäť slúžia lisované akustické dosky. Sú veľmi praktické, efektívne a vhodné do ľubovoľných priestorov. Pretože sú pomerne ťažké a pevné, je možné ich bez obáv umiestniť pod vrchnú podlahovú krytinu, alebo bežnými stavebnými lepidlami prilepiť k zvislým, šikmým, ale aj úplne vodorovným plochám do podhľadov. Dosky sa vyrábajú v hrúbke päť centimetrov a už v tomto rozmere zachytia približne polovicu intenzity zvuku. Pri dvojitom kladení potom až 75%.
Princíp akustických dosiek
Akustické dosky, o ktorých je tu reč, sú výborným izolačným materiálom. Kľúčom k úspechu je ich vnútorná štruktúra. Sú totiž lisované z malých kúskov polyuretánovej peny. Tento výrobný postup predurčuje izolačné vlastnosti dosiek. Pri protihlukovej izolácii je najdôležitejší fakt, že dosky nie sú monolitické. To znamená, že nie sú z jedného celistvého kusu. Vďaka tomu veľmi zle vedú zvuk.
Aby sme si túto schopnosť bližšie vysvetlili, musíme si zopakovať princípy šírenia zvuku. Zvuk je totiž mechanické vlnenie, ktoré sa šíri všetkými látkami, ako vzduchom, kvapalinou, tak aj pevnou látkou. Dôležité je, že jeho energiu najviac znižujú prechody z jedného prostredia do druhého. Každá, hoci aj malá prekážka núti zvukové vlny odovzdávať svoju energiu novému materiálu, rozkmitať ho, čím sa šíri ďalej.
Lisované akustické dosky stavajú zvuku do cesty malé penové fragmenty, ktoré sú jednak elastické, takže sa horšie rozkmitávajú a navyše je ich veľké množstvo, takže na každom rozhraní dvoch fragmentov zvuk stratí niečo zo svojej energie. Vďaka tejto vlastnosti tak dosky nefungujú ako membrána, ktorá by ďalej zvuk šírila, ale ako pohlcovač zvukových vĺn. Lisované akustické dosky majú ale aj ďalšie vlastnosti. Ako už bolo povedané vyššie, pri kročajovej izolácii, dokážu absorbovať aj mierne pohyby pri stlačení, a preto zabraňujú vŕzganiu starých podláh. Hutná hmota dosiek zabraňuje aj šíreniu tepla a ponúka okrem zvukovej izolácie aj plnohodnotnú tepelnú izoláciu. Ak teda zvažujete rekonštrukciu spojenú so zateplením, sú izolačné dosky veľmi praktickým a takmer ideálnym riešením, ako vďaka svojim izolačným vlastnostiam, tak aj vďaka veľmi jednoduchému spôsobu inštalácie.