Fingood
Tato referencia sa mi páči
Vo firme Fingood sme zrealizovali miestnosť na nahrávanie podcastov. Zadanie znelo, aby až na jednu dizajnovú stenu, ktorá bude v zábere kamery, bol priestor inak esteticky neutrálny a využiteľný aj na bežné kancelárske fungovanie. Zadávateľovi sa páčil dizajn steny v štýle lamiel. Zároveň boli kladené nároky na zlepšenie akustiky vzhľadom na štúdiové využitie.
Ako sme toto zvládli? V miestnosti sa nachádzal kazetový strop. Hoci obsahoval cementovláknité kazety, akustike to nijako výrazne nepomáhalo. 50 % týchto kaziet sme odstránili a nahradili ich akusticky aktívnymi obkladmi z melamínovej živice, ktoré sa dali pomerne ľahko umiestniť do rastra. Za normálnych okolností by už len toto stačilo. Na dosiahnutie požadovaného akustického efektu sme však ešte na dve kolmé steny pridali dva väčšie akustické obrazy (spolu plocha 2 m²).
Nakoniec prišla na rad dizajnová lamelová stena. Cieľom bolo vyťažiť z tejto jedinej celoobloženej steny maximum z hľadiska akusticky absorpčnej schopnosti. Preto sme zvolili lamelový obklad z PET panelov. Polyesterové lamelové panely sú akusticky pohlcujúce po celej svojej ploche, čo sa o štandardných lamelových stenách, kde lamely tvoria tvrdé odrazové materiály, povedať nedá. Medzi stenou a obkladom sme navyše ponechali dilatáciu niekoľkých centimetrov. To kvôli kabeláži svietiaceho loga, ale aj kvôli lepšej akustickej funkčnosti difúzne otvoreného absorpčného panela.
Pre úplnú dokonalosť by sa cez stenu s oknami hodil nariasený akustický záves. Ten by zabezpečil ďalšiu veľkú plochu s pohlcujúcim materiálom a zároveň aj zatemnenie miestnosti, čím by sa pri štúdiovom osvetlení eliminoval ruch meniaceho sa denného svetla.
Ďalej všetkým v podcastových štúdiách odporúčame používať ideálne klopové mikrofóny. Tie sú navrhnuté tak, aby sa sústredili na zvuk z oblasti blízkeho okruhu a okolité ruchy snímali len minimálne. Ak je však v priestore veľká ozvena, ani klopový mikrofón to nezachráni. Optimálne je skombinovať vhodnú akustiku s dozvukom okolo 0,25 sekundy s použitím klopových mikrofónov. Vďaka tomu sa pri editovaní videa človek nemusí trápiť s vylepšovaním zvuku, ktorý môže zostať prirodzený, tak ako je na surovom zázname. Ostatne, prehnane mŕtvy a sterilný zvuk nie je nič príjemné na počúvanie.